Sunday, September 28, 2008

Zadnja lekcija iz Kursa za DJECU

Esselamu alejkum wr wb
Evo stigli smo do kraja kursa Za DJECU Razumijevanje Kur'ana, elhamdulillah.

Ostaje nam sada da se dobro pripremimo za zavrsni ispit nakon kojeg cemo akobogda dobiti nase diplome i certifikate kojim cemo ukrasiti zidove djecijih soba. Lekcije snimite odavdje: http://groups.google.ba/group/suncevjere2001 i ako imate pitanja mozete ih postaviti veoma jednostavno. Naravno nakon sto se uclante u grupu :)
Rabbi zidna ilma!!!!

Thursday, September 25, 2008

Znati samostalno AKTIVNO učiti

Esselamu alejkum wr wb

Jeste li sigurni da vaše dijete zna samostalno aktivno učiti?
Provjerite:
  1. Zna li vaše dijete način na koji se bolje uči i duže pamti naučeno i da li mu je to ikada pokazano?
  2. Je li u poznato kako da prilikom odgovora istakne ono što je bitno, kako da se pravilno i jasno izražava i kako da pokaže znanje na testovima?
  3. Zna li samostalno napisati kratak i jasan opis nekog događaja ili doživljaja, odnosno uobličiti i izložiti sadržaj nekog teksta sa pravilno naglašenim i po važnosti organizovanim bitnim pojmovima?
  4. Zna li, prilikom rješavanja matematičkih zadataka (primjerenih nivou školovanja), samo uočiti problem, dati mu matematički izraz i riješiti ga do kraja?
  5. Posjeduje li vlastiti riječnik u koji redovno upisuje, od prve do posljednje lekcije, nove riječi iz stranih jezika, sa njihovim značenjem i vrstom?
  6. Da li zna šta znači iznositi kritičko mišljenje o nečemu, odnosno baniti svoj stav argumentima, sa uvažavanjem tuđeg mišljenja i mogučnošću promjene vlastitog pred snagom dokaza?
  7. Je li vaše dijete svjesno svojih misaonih vještina: pažnje, prikupljanja informacija, razumijevanja i stepena razumijevanja, znanja i stepena znanja za razliku od prepoznavanja i sjećanja?

Tuesday, September 23, 2008

Predzadnja lekcija iz Kursa za DJECU

Esselamu alejkum wr wb
Postavljena je predzadnja lekcija u nasoj maloj grupi. Uskro inshaallah trebamo se pripremati za ispit :) Nadamo se da ce certifikati otici u prave ruke akobogda i molimo Allaha da svima nama poveca iman, amin. Lekciju mozete peuzeti odavdje: http://groups.google.ba/group/suncevjere2001


Monday, September 22, 2008

Matematika

Esselamu alejkum wr wb
Dragi roditelji, imate li vi problema s matematikom?? Ne ide vam? :)
Ma nista zato. Evo ovdje su vam lekcije pa naucite:
http://www.coolmath4kids.com/

Za one koji se ne mogu snaci evo olaksice:

Cak iako ne razumijete engleski mozete skontati na racunskim operacijama sta se desava. Za vise zadataka naravo pogledajte sami prvi link. Jos ce nam matematika postati igra akobogda :)))) SRETNOOOO!

Sunday, September 21, 2008

Ucenje kroz igru

Različite igre štite djetetov emocionalni razvoj, a nedostatak slobodnog vremena i užurban način života izvor je stresa, tjeskobe, a kod mnoge djece može dovesti i do depresije.Kroz igru djeca otkrivaju svoje mogućnosti, razvijaju sposobnosti i vještine, stječu iskustva, uče i stvaraju. Igra potiče maštu i kreativnost. Djeca uživaju u igri, što ih motivira za sudjelovanje, a pozitivno raspoloženje tako se prenosi i na učenje. Igra je učenicima najzabavniji oblik učenja. Znanje stečeno kroz igru je trajnije od znanja stečenog na neki drugi način.

Pedagozi su uočili moguće prednosti igre kao oblika učenja:
  • vrlo je lako postići najveću moguću koncentraciju pažnje;
  • emocionalni stav djece prema igri je pozitivniji nego prema "ozbiljnom" učenju;
  • aktivnost djece u igri veća je nego u drugom obliku učenja;
  • u igri se djeca manje umaraju nego pri ozbiljnom radu;
  • igra povećava motivaciju, interes, izaziva veću pažnju, te učenje čini zanimljivijim nego drugi način rada;
  • učenje i pamćenje činjenica podjednako je u igri kao i pri korištenju teksta ili izlaganja, ali je pojedinim ispitivanjima ustanovljeno da je igra ipak djelotvornija;
  • naučene sadržaje djeca duže pamte i lakše primjenjuju ono što nauče u igri;
  • igre simulacije pozitivno utiču na osjećaj kontrole okoline i vlastite sudbine, jer učenik tako može steći dragocjeno iskustvo, što na drugi način nije moguće;
  • igre se mogu primijeniti s učenicima različitih uzrasta i različitih sposobnosti, ali se pokazalo da su posebno korisne za djecu koja se ne mogu iskazivati, djecu iz deprimiranih socijalnih sredina ili onu koja imaju neke druge poteškoće.

Saturday, September 20, 2008

Kviz iz Kursa Za DJECU Razumijevanje Kur'ana


Esselamu alejum wr wb
Postavljen je novi kviz ili kontrolni rad u nasoj maloj grupi koji mozetepreuzeti ovdje:
http://groups.google.ba/group/suncevjere2001
Svi koji zele da njihova djeca dobiju diplome nakon zavrsetka ovog kursa neka se jave tamo u grupi sa zahtjevom. Insaallah ostale su jos samo dvije lekcije do kraja ovog kratkog kursa za djecu. Rabbi zidna ilma!!

Thursday, September 18, 2008

Dječji memorandum roditeljima

  • Nemojte se bojati biti strogi. To mi se sviđa. Pokazuje gdje mi je mjesto
  • Nemojte samnom na silu. To me uči da se jedino sila uvažava. Radije ću reagirati na uputu
  • Nemojte obećavati. Možda nećete moći održati obećanje pa ću izgubiti vjeru u vas
  • Nemojte da se osjećam manjim nego što jesam. Zbog toga ću morati glumiti ‘’velikog lava’’
  • Nemojte mi govoriti da ste idealni i nepogrešivi. S takvim je teško živjeti. Provedite što više vremena sa mnom.
  • Nemojte da moja strahovanja postanu vaša tjeskoba. Tada ću se još više uplašiti. Pokažite da ste hrabri.
  • Tretirajte me kao svog prijatelja pa ću ja biti vaš
  • Upamtite: više učim od primjera nego od kritike!

jedan HADIS

" Covjek ce stati ispred Allaha swt na Sudnjem danu, pa ce pogledati sa svoje desne i lijeve strane i ugledace mnostvo dobrih dijela, koja ce biti velika kao brda, pa ce covjek reci: "Ovo nije moje , ja ovo nisam uradio" - pa ce mu biti receno : "Jeste, ta djela pripadaju tebi, jer si iza sebe ostavio hairli vaspitano dijete, koje je radilo dobra djela i upucivalo dove za tebe, pa sad i ti imas udjela u tome ." (Hadis biljezi Taberani)

Strpljenje i tolerancija u odgoju djece

Vrlo je jednostavno u odgoju djeteta samo zapovijedati i braniti. Ali time nitko ne odgaja dijete, nego samo »dresira«. Takozvano »dobro« dijete, koje revno sluša i udovoljava zahtjevima roditelja nije još i dobro odgojeno.
Dijete mora samo spoznati što je dopušteno, a što zabranjeno, što je dobro, a što zlo. A to je moguće postići polaganim i strpljivim radom.
Roditelji u tome mnogo griješe. Ne razmišljaju o uzroku neke pojave, nego nastoje da se te pojave dijete silom riješi. Zabranjuju, viču, čak i tuku, a takvi postupci mogu samo ustaliti negativnu pojavu. Tu nema ni strpljivosti ni trpeljivosti u odgoju. Griješe roditelji koji odmah oštro, često i nepravedno, reagiraju na učinjene greške. Bolje je strpjeti se neko vrijeme.
Dijete ima mogućnosti da i samo o tome razmisli, osjeća potrebu da se povjeri roditeljima, a time stječe povjerenje u svoje vlastite snage.

Ako roditelji neposredno reagiraju na grešku, dijete se ne snalazi, roditelji i sami ne djeluju razumno, te ga ponizuju, a ono se u tom času osjeća osamljeno, brani se, javlja se otpor. Dijete nije shvatilo svoju grešku, te se takvih grešaka neće osloboditi ili će paziti da ih pred roditeljima ne čini. Time nismo postigli što smo htjeli.

Wednesday, September 17, 2008

Za DJECU Kurs Razumijevanje Kur'ana

Esselamu alejkum wr wb
Postavljena je nova lekcija u grupi Za DJECU Kurs Razumijevanje Kur'ana nakon koje inshaallah slijedi kontrolni rad:
http://groups.google.com/group/suncevjere2001


Rabbi zidna ilma!!

Tuesday, September 16, 2008

Utjecaj TV-a na dječji mozak

Utjecaj TV-a na dječji mozak
(prema M. Diamond, "Čarobno drveće uma", u izdanju Ostvarenja, travanj 2002.)

Prema istraživanjima stručnjaka za utjecaj televizije na razvoj djeteta, do 18. godine prosječno će dijete provesti veći dio svog života gledajući televiziju, nego u bilo kojoj drugoj pojedinoj aktivnosti, izuzev spavanja." A ta zapanjujuća slika isključuje vrijeme provedeno u gledanju videa kod kuće i filmova u kinodvoranama. U područjima gradskog središta, jedna od tri obitelji rabi televiziju kao neprestanu pozadinu većine drugih aktivnosti. Vrsta televizijskih prikaza koje djeca gledaju može veoma različito utjecati. Dokazano je da djeca koja su gledaju dječje obrazovne emisije bolje čitaju i imaju razvijenije jezične vještine od djece koja gledaju samo crtiće i programe za odrasle. Stručnjaci također aktivno raspravljaju o negativnim posljedicama gledanja nasilja.
Ispitivanja su pokazala da je tinejdžersko nasilje 19. godini veće ukoliko je gledanost TV-nasilja u 8. godini česta. Istraživači su zabilježili nasilje u 85 posto filmova koji se svakodnevno pokazuju na TV-u. Oni su to nasilje nazvali "psihološki štetnim" i izdvojili su crtiće i dječje programe koji često "nerealno" prikazuju nasilje bez posljedica ili kazni. Američka liječnička udruga okrivljuje nasilje na ekranima kao djelomično odgovorno za golemi porast maloljentičkog nasilja (126 posto) između 1976. i 1992. godine. Smatra se također da televizija osiromašuje osjećaj zajedništva.
Djeca koja gledaju televiziju manje vjeruju drugim ljudima i manje sudjeluju u organiziranim dječjim aktivnostima izvan kuće. Otuđivanje nije posljednji rizik koji proizlazi iz gledanja televizije na razini prosjeka od četiri sata dnevno. Postoji podmukla veza između ishrane, gojaznosti, sjedilačkih navika i gledanja televizije.
TV ovisnici se ne zovu "kauč-krumpiri" bez razloga. Djetetove kinestetičke sposobnosti su dio njegove inteligencije, a fizička pasivnost prirođena gledanju TV-a sigurno je pogubna za vježbanje kinestetičke inteligencije, da i ne spominjemo tijelo! Ipak možda najkobnija kvaliteta televizije je sklonost da čak i njene najbolje emisije potiču mentalnu pasivnost - otupljuju maštovitost i guše aktivnu misao.
Istraživači J. L. i D. G. Singer s Univerziteta Yale ispitivali su kako televizija utječe na spontanu i kreativnu igru u predškolaraca. Trima grupama djece pokazivali su tijekom dva tjedna kulturalno najodobravanije emisije na mrežnoj televiziji. Ti obrazovni prikazi su u djece s najmanje aktivnom maštom potaknuli blagi stupanj kreativne igre, ali su potisnuli kreativnu igru u sve druge djece koja su od početka imala življu imaginaciju.
Istraživači su zapazili sličan uzorak potiskivanja kreativnosti u osnovaca IV. i V. razreda, posebice kada su gledali programe koji sadržavaju fantastiku ili nasilje.
Jedna obitelj zabrinula se glede svoje djece od dvije i pet godina i njihovog praćenja televizije kada se mlađe dijete jednoga dana probudilo i odmah upitalo: "Mogu li gledati Barneya?" Tako su na mjesec dana isključili televizor da vide što će se dogoditi. Roditelji su bili toliko impresionirani povećanom kreativnošću svojih djevojčica, povećanom neovisnošću i voljnošću da rade kućne poslove, da je isključivanje postalo trajno. Dopuštali bi samo povremeno neki program ili unajmljivali video kao obiteljsku aktivnost vikendom. "Poput večine stvari", napisala je ta majka u časopisu Parents, "televizija nije ni sasvim dobra ni sasvim loša. Ne morate je ubiti; samo je pripitomite."
Sa stajališta obogaćivanja razvoja djece, kod televizije se u biti radi o vremenu: kao što se preporučuje da naše dnevne namirnice uključuju samo male količine šećera, masti, mesa i mliječnih proizvoda kao dopunu ishrani od voća, povrća i žitarica, mi vidimo televiziju kao "začin" koji se u malim količinama treba dodati zdravoj ishrani mentalno i fizički aktivnijih zanimanja. Malo pasivne zabave neće naškoditi djetetu (ili odraslom) i može umanjiti stres. Ali najtipičniji osnovnoškolci koji gledaju televiziju svaku večer i svaku subotu, satima bez prekida, dobivaju mentalni ekvivalent ishrane prezasićene šećerom i mastima koja vezuje imaginaciju, guši um i teži biti popraćena gojaznošću, apatijom i manjkavostima u pismenosti. Četiri sata dnevno provedena u pasivnoj razonodi su četiri sata koja nisu posvećena aktivnijim, energičnijim bavljenjima: to je jednostavna računica.

Monday, September 15, 2008

POHVALITE ih kad zasluze!

Kada dijete nešto učini dobro, potrebno je izreći pohvalu. Pri tom nam valja imati na umu:

  • Djeca više vole pohvale nego kritike. Dijete koje je iskreno pohvaljeno osjeća se dobro i sklono je ponavljati ponašanje za koje je dobilo pohvalu. Također je sklono ugađati osobi od koje je dobilo pohvalu.
  • Pohvale su osobito značajne za sposobnu djecu koja dobro rade, ali imaju nisko samopoštovanje. Ona će se bolje osjećati i bolje raditi pokažete li da cijenite njihove vrijednosti. Pohvala ne stoji ništa, a donosi velike rezultate.
  • Pohvale su djelotvorne samo kada su iskrene, inače mogu djelovati sasvim suprotno. Niste li iskreni djeca će osjetiti prijevaru i vaše htijenje da samo izvučete osobnu korist. Suprotno tome, iskrenoj pohvali djeca će vjerovati, osjećat će se dobro i njihovo će samopoštovanje rasti.
  • Vrlo važno je da pohvala ne sadrži nikakvu kritiku. Mnogi ljudi skloni su dati pohvalu, ali s neizbježnim "ali". Takva pohvala onda više nije pohvala (nego kritika, o čemu će kasnije biti riječ) i dijete se osjeti prevarenim.
  • Pohvale ne moraju biti samo verbalne. Mnogi neverbalni znakovi, kao što su osmijeh i klimanje glavom djeluju kao pohvale.

Naravno da niti jedan roditelj nije savršen i da svaki dan učinimo mnogo pogrešaka, ali ljubav koja ne posustaje i ne predaje se kompenzira te pogreške. Ako bezuvjetna ljubav izostane, niti jedan savjet o odgoju ne može funkcionirati. Samo dijete koje je sigurno u bezuvjetnu ljubav svojih roditelja može graditi o sebi pozitivnu sliku, imati povjerenje u ljude oko sebe i biti motivirano za dobre odnose.

Sunday, September 14, 2008

Pravila za optimalno ucenje

1. Priprema za učenje
Da bismo maksimalno iskoristili vreme za učenje, treba se pravilno pripremiti. Odredite i ograničite vreme koje ćete posvetiti učenju. Na primjer, 'učim sutra od 17 do 20 h'. To je važan trenutak u učenju. Što pre znamo da ćemo u određeno vreme početi učiti, to će pre naš mozak početi sortirati znanje koje imamo o određenoj temi da bi se što bolje pripremio za učenje. Osim toga tako ćemo zadovoljiti i sve potrebne tehničke zahteve za učenje da bismo zaista bili produktivni: prikupiti literaturu, odrediti broj stranica ili lekcija koje ćemo naučiti, prostor za rad...
2. Učenje u intervalima
Naučno je dokazano da je bolje učiti u intervalima nego 'u komadu', tj. bez prestanka. Najbolje se uči u intervalima od 45 do 50 minuta. Nakon tog vremena, bez obzira na to imate li osećaj da ste tek tada pohvatali konce i počeli shvatati to što učite, najpametnije je napraviti kratku pauzu od pet do10 minuta i promeniti aktivnost: otići po čašu vode, protegnuti noge, zaliti cveće, skuvati čaj i sl. i zatim se vratiti učenju. Pauze su neizmerno važne za efikasno učenje jer omogućavaju mozgu da integrira stečeno znanje, složi ga i poveže s onim što već zna.
3. Vođenje beležaka
U beleške treba uključiti boje, slike, asocijacije, prostor, maštu, globalni pristup. Idealna je tehnika za to danas već vrlo popularna mentalna mapa koju tvorac Tony Buzan naziva 'šviajcarskim nožem za mozak'. Ona ne samo da povezuje obe strane mozga nego olakšava učenje, ponavljanje, organizovanje misli i prezentaciju sadržaja koji učimo. Zabavno je i lako izraditi i jednako je prihvataju odrasli i deca. Efikasno je sredstvo za učenje, a ključna joj je prednost to što preslikava prirodne procese rada mozga i svake moždane stanice.
4. Redovno ponavljanje
Većina će nas bez ponavljanja već nakon 24 sata zaboraviti 80 posto sadržaja koji je toliko dobro svladala u jedan sat. Da bismo to sprečili, treba ga organizovano i pravovremeno ponavljati. Prvi ga put treba ponoviti 24 sata nakon učenja, što ne mora trajati duže od pet minuta. Drugo ponavljanje sledi dva do tri dana nakon učenja; sledeće nakon nedelju dana, zatim nakon 30 dana i konačno nakon četiri do šest meseci. Tek tada možemo reći da smo trajno memorisali novo znanje.
5. Upotreba tehnika pamćenja
Mnogo je tehnika pamćenja, primera radi asocijacije, vizualizacija, akronimi, ali i dalje se preporučuje mentalna mapa. S njom ne možete pogrešiti, idealna je i za ponavljanje. Ostale tehnike mogu vam više ili manje odgovarati, no mapa koja prati prirodne mentalne procese odgovara svima jer je mentalna slika svega što ste učili, stoga se i letimičnim pogledom na nju možete prisetiti svih sadržaja utkanih u njenu strukturu. Znamo i da mozak može pohranjivati gotovo neograničen broj slika, pa vas ne treba zabrinjavati da će vam se taj sadržaj pobrkati s drugim mapiranim sadržajem.

Za DJECU Kurs Razumijevanje Kur'ana

Esselamu alejkum wr wb
Postavljena je nova lekcija u nasoj maloj grupi: http://groups.google.ba/group/suncevjere2001/files?upload=1

Rabbi zidna ilma!!!

Thursday, September 11, 2008

Geniji?? Ko su oni??

Kratko i jasno:

»Učenje je najsjajnija i najzabavnija igra u životu.
Sva djeca vjeruju u to od rođenja pa do onda dok ih mi ne uvjerimo da je učenje vrlo težak i neugodan posao.
Neka djeca nikad to ne nauče, pa kroz život prolaze vjerujući da je učenje zabavno i da je ono jedina igra koju vrijedi igrati.
Za takve ljude imamo poseban naziv.
Nazivamo ih genijima.« (Glenn Doman)

:)

Wednesday, September 10, 2008

Bolje pamcenje

Esselamu alejkum wr wb

Ovih dana djeca su narocito opterecena ucenjem pa sam razmislila na koji nacin da im pomognem i olaksam. Pored skole i skolskih lekcija i zadaca, tu su i kurs engleskog jezika, engleski kod kuce, Kur'an, vjeronauka u dzamiji, arapski i jos mnogo toga...

Pretrazila sam na netu za nas i za vas neke savjete u vezi s prehranom koji mogu olaksati pamcenje, koncentraciju i dati nam vise energije za mentalne ali i fizicke aktivnosti.

Evo nekih savjeta, a vi potrazite jos za vas.

ZA BOLJE PAMĆENJE
- B1, B2, beta-karoten i cink
B1: pšenične klice, grašak, grah, orasi, kikiriki, meso
B2: bademi, žitarice, mlijeko, jaja, jetra
Beta-karoten: zeleno lisnato povrće (npr. špinat), mrkva, sok od naranče
Cink: morski plodovi, južno voće, cjelovite žitarice

Vitamini B-kompleksa najvažniji su za normalnu moždanu funkciju.
B1 (tiamin) bitan je za dobru koncentraciju, a
B2 za brze mentalne reakcije. Beta-karoten je materijal od kojeg tijelo stvara
vitamin A, antioksidans ključan za izoštreno pamćenje.

Mozak oksidira i stvara više slobodnih radikala od ijednoga drugog organa, pa mu treba dodatni antioksidans u vidu vitamina A.
Cink je jedan od najzastupljenijih elemenata u tragovima u mozgu, a njegov nedostatak ima veze s depresijom, oslabljenim pamćenjem i senilnošću.
Jogurt za kasni sastanak. Ljudi koji su imali stresan dan, mogu se opustiti i ospokojiti obrokom od ugljikohidrata - porcijom tjestenine ili kokicama. Komadić pite može ublažiti dosadu ili osamljenost.
No, tko je već umoran, a ima zakazan sastanak tijekom popodneva, imat će više koristi od objeda punog bjelančevina - mesa, jaja ili nemasnog jogurta.

* Ako želite jasno misliti, izbjegavajte zasićene životinjske masti: mast, maslac, masno meso (npr. slanina), masne sireve i mlijeko, alkohol. Hrana s puno zasićenih masti smanjuje dotok krvi u mozak, čime šteti moždanim funkcijama učenja i pamćenja. Alkohol, a posebno njegovo dugotrajno uzimanje, oštećuje komunikaciju između moždanih stanica, zbog čega centri za učenje i pamćenje ostaju izvan pogona.
Istraživači sa Sveučilišta Virginija otkriki su da pijenje limunade zaslađene glukozom neposredno nakon učenja poboljšava učinak pamćenja. Čini se da je glukoza zaslužna za procese pohranjivanja podataka u dugoročno pamćenje.

Monday, September 8, 2008

odgoj djece

Muhammed a.s. čini dovu Allahu dž.š. za roditelje koji se trude da odgoje svoju djecu: "Neka se Allah smiluje roditelju, koji se trudi i pomaže svoje dijete da nauči i izvršava ono što je dobro".

"Bdjeti nad hrzom i obrazom svoje porodice je vjerska dužnost, a zanemariti i zapostaviti takve vrline kod djece jeste najveća pokvarenost. Dosta je čovjeku toliko grijeha, ako ne bude dovoljno vodio brigu o onome za koga je zadužen", poručuje Poslanik.

Najveća čast za jednog muslimana je da Poslanik čini dovu za njega, a pomoć, da se zauzme (šefa´at) za njega na Sudnjem danu: "To postiže svaki roditelj musliman koji kroz odgoj, pomogne svome djetetu da bude dobročinitelj". Takvom roditelju Poslanik čini dovu za Allahovu milost.

"Sedmerica će primati nagradu i nakon svoje smrti, dok još budu ležali u kaburu: onaj ko drugu osobu nečemu nauči, osoba koja tekuću vodu dovede u naselje, osoba koja iskopa bunar, osoba koja zasadi palmu i voćku koja će davati plod, osoba koja sagradi džamiju, osoba koja ostavi iza sebe Kur'an da se u njemu uči i osoba koja ostavi iza sebe u islamu odgojeno dijete, koje će za svoga roditelja moliti Allaha za oprost roditeljskih grijeha".

Brigu o sebi, djeci i roditeljima Poslanik usporeduje sa džihadom:"Nije jedini oblik džihada da se čovjek s oružjem u ruci bori na Allahovom putu, nego je i ovo džihad: pažnja prema roditeljima, briga o djeci i porodici, te briga o sebi, kako čovjek ne bi pao na teret drugima". (I.P.H, 1352)

Za DJECU Kurs Razumijevanje Kur'ana

Esselamu alejkum wr wb

Postavljena je nova lekcija za djecu u nasoj grupi: http://groups.google.ba/group/suncevjere2001



Rabbi zidna ilma!!!

Savjeti

  • Oslobodi se suvisnih stvari u zivotu, pocevsi od papira u tvojim dzepovima ili po stolovima, jer sve sto je preko mjere stetno je.
  • Kloni se zabavnih knjiga, jer su one prepune grijeha i bestidnih sadrzaja. U njima je otrov za srce i savjest. One nemaju nikakvu vrijednost niti dobro. Za tebe je najbolji Kur'an, koji dusu lijeci i cisti.
  • Covjek koji ugadja ljudima i boji se njihove kritike uvijek zivi u jadu i nesreci. Trka za slavom i moci najveci je neprijatelj srece.
  • Ako nisi nikome zulum ucinio i Gospodaru neposlusan bio, beskrajno si sretan.
  • Tvoj praotac Adem a.s. pokajao se Allahu, pa ga je On odabrao, ocistio i uputu mu dao. On njega su poekli brojni poslanici, vjerovjesnici, evlije i ucenjaci, tako da je Adem postao poznatiji poslije grijeha nego prije toga.
  • Ashabi r.a., bili su najsretniji ljudi jer se nisu predavali zabavi, fantazijama i dokolici. Njih su interesovale temeljne stvari i posvecivali su se visokim ambicijama.
  • Dzamija je ahiretska carsija, knjiga nabolji prijatelj, doro djelo prijatelj koji ce te u mezaru uveseljavati, dobar odgoj je kruna, a plemenitost njljepsa odora.

Sunday, September 7, 2008

SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ NADARENIH I MOGUĆE POTEŠKOĆE

S obzirom da za nadarenost nisu bitni samo kognitivni odnosno intelektualni činitelji, već i socio-emocionalni aspekti razvoja, potrebno je pridati veći dio pažnje i ovom području.Sama činjenica da su ˝drugačiji˝, nadareni pojedinci se mogu susresti sa određenim socioemocionalnim problemima, koji mogu postati vrlo ozbiljni.Neki autori govore o takozvanoj hipersenzitivnosti odnosno preosjetljivosti koju nadareni mogu manifestirati u nekoliko područja, pa tako i u emocionalnom.
Često se događa da u skupini nadarene djece pronađemo dijete koje se vrlo emocionalno uznemiri na socijalnu nepravdu u svijetu ili je vrlo zabrinuto oko ekološke krize.
Stupanj emocionalnosti koje to dijete izražava, prije bismo mogli očekivali od adolescenta, a ne od djeteta te dobi. Treba napomenuti da takve snažne reakcije ne predstavljaju manifestaciju eventualnih emocionalnih problema, već su one jednostavno dio ličnosti nadarenih pojedinaca.
Kao skupina, nadareni su skloni preuzimanju rizika, osjetljiviji su na očekivanja i osjećaje drugih, često vrlo rano izražavaju idealizam i smisao za pravdu, nezavisni su i kompetativni ( Brown, 1995., prema Heller i sur., 2000).U socio-emocionalnom razvoju nadarenih možemo govoriti o nekim unutarnjim i vanjskim karakteristikama razvoja.

Jedna od unutarnjih karakteristika razvoja je, da je on često puta neujednačen odnosno asinkroničan (Delisle, 1992., Silverman 1993., prema Heller i sur., 2000). Tako ponekad njihov kognitivni razvoj uveliko nadmašuje afektivan razvoj. U tom slučaju problem mogu predstavljati odrasli, odnosno okolina, koja očekuje ˝zrelo ponašanje˝ kod takvih pojedinaca. Odrasli se onda ponašaju prema djetetovoj nadarenosti na taj način da ili ignoriraju te posebne sposobnosti ili stavljaju pritisak na dijete da se ponaša na određen, ˝normalan˝ način.
Sljedeća karakteristika je njihova sklonost perfekcionizmu, odnosno posjedovanje visokih i nerealnih očekivanja vezanih uz izvođenje zadatka.Također, nadareni su vrlo često jako samokritični što dolazi do izražaja kada ne uspiju u izvođenju svojih idealističkih zadataka, a još više joj doprinosi već spomenuta tendencija perfekcionizmu.
Često spomenuta osobina socio-emocionalnog razvoja nadarenih je i tzv. multipotencijalnost, pod kojom se podrazumjeva uspješnost u mnogo različitih područja. Biti uspješan u mnogo različitih područja vrlo je teško i zahtjeva jako puno vremena i posvećenosti svakom od područja. Zbog ove karakteristike nadarena djeca mogu imati problema oko odabira zanimanja. Multipotencijalnost može postati velik problem u socio-emocionalnom razvoju nadarenih, te je često izvor stresa i raznih emocionalnih problema.

Vanjske karakteristike socio-emocionalnog razvoja kod nadarenih vezane su uz kulturu, društvo, norme i očekivanja specifične okoline u kojoj žive. Tako na primjer, često puta školsko okruženje ne prihvaća učenike koji ˝previše pametuju˝. Kao posljedicu, nadareni osjećaju veliku potrebu za prihvaćanjem, potrebu za druženjem sa drugom nadarenom djecom kao i potrebu za priznanjem odnosno odobravanjem.

Nova lekcija Razumijevanje Kur'ana

Esselamu alejkum wr wb
Postavljena je jos jedna nova lekcija iz kursa za DJECU Razumijevanje Kur'ana:
http://groups.google.com/group/suncevjere2001
Svi oni koji zele diplomu za svoju djecu neka ostave komentar ili zahtjev tamo u grupi inshaallah.




Rabbi zidna ilma!!!

Saturday, September 6, 2008

SAMOPOUZDANJE

Esselamu alejkum wr wb

Da bi smo odgojili pozitivno, samouvereno i zadovoljno dijete trebamo i sami biti puni samopouzdanja. Da bi smo im pomogli da ispune ciljeve i zelje trebamo i sami imati vlastite ciljeve i primjerom im pokazati kako se svakodnevno borimo da ostvarimo te ciljeve.

Evo nacina da provjerite jeste li vi ili vasa djeca puni samopouzdanja:

1. Ako su puni LJUBAVI PREMA SEBI vidjeli bi ste ih kako:
- jedu visoko hranjive, uravnotezene, redovite obroke; drze se podalje od svih oblika brze hrane i veoma su umjereni kad je rijec o toksicnim picima.
- otvoreno i ponosno dijele svoja postignuca s ostatkom svijeta nikad se ne omalovazavaju.

2. Ako imaju visok stupanj SAMOSPOZNAJE, vidjeli bi ste ih kako:
- djeluju smireno ako se nadju pred teskom odlukom ili dilemom jer imaju tako jasnu ideju o tome sta je pravo, a sta pogresno.
- postizu ciljeve jer jasno znaju koje su njihove snage i slabosti, te ce igrati na jedno, a izbjegavati drugo.

3. Ako imaju JASNE CILJEVE, vidjeli bi ste ih kako:
- svakog se jutra sa entuzijazmom dizu iz kreveta jer ce se dati u lov na jasni 'zivotni san'
- rade svrhovito; nikad ih necete naci u nedoumici o tome sta ce dalje

4. Ako POZITIVNO RAZMISLJAJU, vidjet cete ih kako:
- optimisticno cavrljaju o svojim planovima za buducnost
- traze najboje osobine u ljudima oko sebe

5. Ako su vjesti u KOMUNIKACIJI, vidjet cete ih kako:
- pazljivo i strpljivo slusaju prije nego progovore
- iznose svoje misljenje na jasan i simpatican nacin

6. Ako su vjesti u SAMOPREZENTACIJI, vidjet cete ih kako:
- biraju cistu odjecu, ugodnu za oko
- odbijaju kupiti ili nosti odjecu koja im ne pristaje, cak i ako je rijec o najnovijoj modi
- odrzavaju urednost i privlacnost svog zivotnog prostora

7. Ako su SIGURNI u sebe, vidjet cete ih kako:
- pregovaraju za svoja prava mirnim glasom i logicnim argumentima
- cesto dolaze do kompromisa
- zalazu se za prava osoba koje nisu u stanju voditi vlastite bitke

8. Ako imaju EMOCONALNU KONTROLU, vidjet cete ih kako:
- smireno obavljaju vjezbe za opustanje prije dogadjaja koji izaziva tjeskobu kao sto je ispit ili intervju
- konroliraju svoju narav kad su frustrirani
- kad se nadju pred problemima ili neuspjehom, sami sebe motiviraju nagradama i pozitivnim rijecima

Friday, September 5, 2008

Muska i zenska djeca

Esselamu alejkum wr wb

Poslanik s.a.v.s. je rekao:
Svako dijete… je otkupljeno sa svojom akikom, koja se čini sedmi dan. (Tirmizi, Nesai, Ibn Madže)
Otkupnina je objašnjena značenjem da roditelji činjenjem akike štite svoje dijete da ne postane nevjernik.
Ako se nekome rodi dijete i on želi da žrtvuje u korist toga, on može žrtvovati dvije ovce slične jedna drugoj za dječaka i jednu za djevojčicu. (Ebu Davud, 2836, 2829, 2830)

Ljudi danas pitaju, zašto dva za dječaka a jedan za djevojčicu. Očito je da je vjerski lakše odgojiti djevojčice nego dječake i da su ženska djeca cijelog života pod nečijom skrbi. Dok se ne uda tu je otac ili staratelj, a nakon udaje muž je taj koji se stara o ženi.
Dok dječacima roditelji mogu upravljati negdje do punoljetstva i onda većinu životnih odluka, pogleda na život i opredjeljenja te načina života mladići biraju samostalno. Vrlo rijetko je neko od roditelja odgojio dijete tako da ga sluša i pita za savjet i nakon punoljetstva.

Osim toga za odgoj i brigu o ženskoj djeci neizostavno slijedi Džennet kao nagrada.
Kaže Poslanik s.w.s.:
Čovjeku koji ima tri kćerke, koje hrani i lijepo odgaja dok ne postanu samostalne, Bog će nepovratno darovati Džennet, osim ako počini neoprostiv grijeh.” (Hadis bilježi Hara'iti)

Allahov Poslanik, s. a. v. s., kaže: "Kome Allah podari tri kcerke, ili tri sestre, ili dvije kcerke, dvije sestre, pa upotpuni dobrocinstvo prema njima bojeci se za njih, uci ce u džennet" (Musned imami Ahmeda, 43/2.). "Ko bude iskušan sa necim od svojih kcerki, pa prema njima plemenito postupi, biti ce mu zastor od džehenemske vatre" (Buhari, 1.418.; Muslim, 2.629.).

Subhanallah, koja su kćerke blagodat od Allaha. Em je njihov odgoj olakšan i otkupnina smanjena (akika), em je za njih garantovan Džennet, dok za muškarce treba više otkupnine, više truda i opet nagrada nije zagarantovana ma koliko dječaka odgojili.

Sinov su ukras na ovom svijetu (kako kaže Kur'an), a djevojčice su garancija za Džennet :)

Wednesday, September 3, 2008

Nova lekcija Razumijevanje Kur'ana

Esselamu alejkum wr wb
Postavljena je nova lekcija. Bujrum da ucimo zajedno: http://groups.google.com/group/suncevjere2001


Rabbi zidna ilma!!!

Tuesday, September 2, 2008

Roditelje treba odgojiti :)))) (preuzeto s....)

Ima onih koji smatraju da su njih njihovi roditelji previše ograničavali, sputavali pa sad žele svojoj djeci pružiti svu slobodu ovoga svijeta, čak i ako ona ide na štetu drugih. Ima roditelja kojima je smetalo što njihovi roditelji ne staju njima u zaštitu pa sada to čine svojoj djeci. Ma molim vas lijepo, oni koji se sjećaju, može li netko zamisliti da „onda“ netko kaže učiteljici: „Kako ste im mogli ovo dati za domaću zadaću?“ Jasno mi je sasvim da nije danas lako učiteljima naviknuti se na ove nove roditelje. Djecu koja su cijeli život čekala priliku da se osvete nekome zbog domaće zadaće koju su pisala do kasno u noć ili zbog loše ocjene ili neukusne marende i sada su dočekali svoj trenutak da teroriziraju nastavnike! A nitko nastavnike ne uči kako se treba ponašati s roditeljima. Imaju silne predmete na fakultetu o didaktici, metodici, nešto i o psihologiji te djece u odrastanju, ali trebao bi im predmet Odnosi s roditeljima, a to ih nitko nije učio.

Da, slažem se da djecu odgajaju roditelji, no onda nam treba netko tko će odgajati roditelje. Jer, jednostavno je činjenica da su današnji roditelji odrastali u okruženju poništavanja bilo kakvih tradicionalnih vrijednosti, ne vide smisao tim tradicionalnim vrijednostima pa čak niti kada se nađu u situaciji da im dijete pogine. Znam, postoji mnoštvo radionica za roditelje. Samo, kakvi roditelji idu u takve radionice? Oni roditelji koji bi ionako odgojili svoju djecu na prihvatljiv način, samo možda uz puno više napora. Dobro im dođu takve radionice da im olakšaju život. I neka takvih radionica. Bog ih blagoslovio! Ali u njima nema nikakve koristi u borbi protiv malih delinkvenata. Jer roditelji koji ne žele odgajati svoju djecu, ne žele niti da im netko soli pamet na tu temu. Takve je roditelje potrebno prisilno odgajati. Evo, palo mi je na pamet, baš dok ovo pišem, a mislim da to već i postoji u nekim školama, kako bi najefikasnija kazna za nepodopštinu djeteta bila obveza roditelja da prisustvuje nekakvoj edukaciji. Ma nije pretjerano ni važno o čemu će se na toj edukaciji pričati, potrudit će se odgojiti svoje dijete samo da ne mora gubiti vrijeme u školi!

Smijte se sa vasom djecom :)

Esselamu alejkum wr wb

Jeste li i vi od onih koji se smješkaju kolegama na poslu, strancima na ulici, pretpostavljenima ili vašim učenicima, a kod kuće to prestajete raditi i strogo odgajate vašu djecu??
Prestanite to odmah jer:

Za smijeh kažu da je lijek učinkovitiji od tablete, a iskren osmijeh bolje privlači nego magnet.
Želite li biti uzor vašoj djeci približite se njihovoj duši kroz smijeh i sreću!

Kineska mudrost lijepo kaže: Dan bez smijeha izgubljen je dan. I doista je tako. Čovjek kojemu je dan prošao, a da se makar jedanput nije nasmiješio ili barem uživao u smijehu drugih ljudi, mora biti vrlo tužna i jako nesretna osoba. A da se smijao, sigurno bi bio mnogo radosniji, puno opušteniji i manje tužan jer smijeh je univerzalni lijek koji liječi sve bolesti, ublažuje patnju, rastjeruje brige i tugu, stvara bolje i vedrije raspoloženje.
Kažu da je smijeh osobina djece, da se samo ona mogu svačemu nasmijati i stalno osmjehivati, da se samo ona, nakon plača, još suznih očiju, kad ugledaju nešto smiješno, mogu slatko nasmijati i prepustiti smijehu do suza, valjati se od smijeha. Jedino se djeca smiju u snu. Kad slatko spavaju, često se na njihovu licu vidi smiješak. Smijeh je ono što dijete čini djetetom, što ga čini sretnim, razdraganim i veselim. I kad izgleda ozbiljno, ono se smije iznutra. Osmijeh na njegovom licu odaje dobro raspoloženje i najbolji je pokazatelj njegova zdravog odrastanja, sreće, radosti i zadovoljstva.
Za smijeh je karakteristično da ništa ne košta, a mnogo pomaže, liječi tijelo i dušu, ne samo onoga tko se smije, nego i svih onih koji se kreću u njegovom društvu. Pa zašto smo onda smrknuti, a ne nasmiješeni i veseli? Smijeh ljude pomlađuje, opušta, popravlja trenutačno raspoloženje, uklanja umor i ublažuje stres. Smijehom se uveseljava društvo, izgrađuju čvršći i kvalitetniji međusobni odnosi, budi optimističko raspoloženje, osvajaju stalni prijatelji…

Hajde, šta čekate: Nasmiješite se :)))))))))
Selaaaaaaaaaaaaaaam :)